2. Географска мрежа
Кључни појмови:
Географска мрежа
Паралеле
Меридијани
Екватор
Гринички меридијан
Картографска мрежа
Географију не можемо замислити без географске карте.
Географска мрежа представља скуп замишљених линија које омотавају Земљину површину. Паралеле и меридијани су линије које чине географску мрежу.
Паралеле или упоредници су замишљене кружне линије које обавијају Земљу правцем запад – исток и неједнаких су дужина. Само једна паралела има дужину обима Земље, то је екватор. Екватор је најдужа и почетна паралела. Од екватора према половима паралеле су све краће. Екватор је једнако удаљен од полова и дели Земљу на два једнака дела, северну и јужну полулопту па га другачије зовемо и полутар.
Слика 1. паралеле
Екватор је замишљена кружница која опасује Земљу, а његова дужина износи 40.075 km. Пролази кроз тринаест држава, а једна од њих носи име управо по њему. То је јужноамеричка држава Еквадор. И афричка држава Екваторијална Гвинеја носи име екватора у свом називу мада он не пролази кроз копнени део ове државе већ 100 km северно од ње.
Меридијани или подневци су замишљене полукружне линије које спајају Северни и Јужни географски пол. Пружају се правцем север – југ и једнаких су дужина. Како су сви меридијани једнаки, договорено је да почетни меридијан буде онај који пролази кроз опсерваторију Гринич у близини Лондона по којој је и добио име гринички меридијан. Сва места која се налазе у истом меридијану имају подне у исто време тако да се меридијани називају и подневци.
Слика 2. мрежа меридијана и паралела
Провери знање :