7. Подела карте према садржају и оријентација у простору
Кључни појмови:
Општегеографске карте
Тематске карте
Оријентација у простору
Компас
Све карте можемо поделити према некој од њихових општих карактеристика.
Према садржају, карте можемо да поделимо на:
- општегеографске и
- тематске.
На општегеографским картама приказано је више елемената који су равномерно заступљени на карти што значи да ни један од њих не може бити посебно истакнут. На њима је приказан: распоред копна и мора, рељеф, реке, језера, саобраћајнице, насеља, бање, границе, споменици и друго. Користе се у школама.
Тематске карте су карте на којима су на општегеографској основи приказани неки показатељи или појаве које се не приказују на општегеографским картама или су неки детаљи општегеографске карте приказани потпуније и детаљније. Тематске карте могу бити: политичке, саобраћајне, историјске, туристичке и друге.
Слика 1. Политичка карта Африке
Слика 2.
Слика 2. Општегеографска карта
Оријентација у простору значи одређивање страна света у односу на место на коме се налазимо, тачније у односу на стајну тачку.
Стране света су:
- север (С) – north(N)
- југ (Ј) – south (S)
- исток (И) – east (E)
- запад (З) – west (W).
Компас је инструмент који се користи за одређивање страна света. Кружног је облика са исписаним странама света, а у централном делу је магнетна игла која је увек усмерена у правцу севера.
Одређивање правца севера може се урадити и без компаса. Најтачније се можемо оријентисати помоћу звезде Северњаче која се налази у сазвежђу Малог медведа и показује нам где је север. Преко дана се можемо оријентисати помоћу Сунца. Сунце увек излази на истоку а залази на западу, тачно у подне је у зениту. У шуми се можемо оријентисати помоћу годова на пању који су збијенији на северној страни, а такође, на северној влажнијој страни, стабла су обрасла маховином.
Кора дрвета је на северној страни храпавија и тамнија од оне на јужној. Крошња дрвета је бујнија са јужне стране. Снег се брже топи на јужним обронцима, а дуго се задржава на северној страни. На православним црквама олтар је на источној страни, а улаз у цркву на западној, док је на католичким црквама супротно од тога.
Карту можемо најлакше оријентисати помоћу компаса. Карту спустимо на равну површину, преко ње поставимо компас и окрећемо карту док се магнетна игла не поклопи са правцем север на
Примена ГИС-а , и других веб алата . Систем за управљање просторним подацима. У најстрожем смислу то је рачунарски систем оспособљен за интегрисање, складиштење, уређивање и приказивање географских информација.
- Најпрецизнији уређај за одређивање географских координата у односу на стајну тачку је
- https://arcg.is/1L4z5X
GPS (Сателитски навигациони систем).
На карти можемо да меримо равну или криву линију. Равне линије се мере помоћу лењира, шестара и папира, а закривљене папирном траком. Најлакше мерење на карти је помоћу лењира. На карти измеримо растојање између две тачке у милиметрима. На основу размера карте и измерене дужине лењиром добијемо тражену удаљеност у природи. Ако је удаљеност 10 mm а на карти је приказан однос 1 : 1.000.000 то значи да 1 mm на карти представља дужину од 1.000.000 mm у природи, односно 1 km.