22. Развијени и неразвијени региони света
Кључни појмови:
Развијени региони
Неразвијени региони
Богати север
Сиромашни југ
Фактори развијености
На свету постоји више развијених и неразвијених региона и држава.
Развијени региони обично имају висок ниво индустријског развоја, стабилну економију и висок стандард живота. Насупрот томе, неразвијени региони суочавају се са сиромаштвом, незапосленошћу и недостатком ресурса. Овај јаз између богатих и сиромашних често се види као подела на „богати север“ и „сиромашни југ“.
Подела на „богати север“ и „сиромашни југ“ односи се на географску и економску поделу света. Богати север обухвата развијене регионе као што су Северна Америка, Европа и дела Азије као што су Јапан и Јужна Кореја. Ови региони имају висок ниво индустријске производње, развијену инфраструктуру и стабилну економију. Са друге стране, сиромашни југ обухвата неразвијене регионе као што су делови Африке, Јужне Америке и југоисточне Азије. Ови региони често имају ниску производњу, ограничен приступ образовању и здравственој заштити, што доводи до ниског стандарда живота.
Фактори који утичу на привредну развијеност:
Природни фактори:
Присуство природних ресурса као што су нафта, гас и минерали може значајно допринети економском развоју;
Блага клима може олакшати пољопривреду, док су екстремне климе изазов за развој.
Друштвени фактори:
Висок ниво образовања омогућава развој вештина и знања потребних за модерну индустријализацију;
Приступ здравственој заштити смањује болести и повећава производњу становништва;
Добро развијена инфраструктура, укључујући путеве, пруге и луке, олакшава трговину и економски раст.
Развој индустрије кључан је за економски раст. Индустријска производња омогућава земљама да створе радна места, повећају извоз и унапреде технологију. Развијене државе обично имају високо развијену индустрију високе технологије, док се у неразвијеним државама често налазе индустрије које се базирају на јефтиној радној снази, као што су текстилна и електронска индустрија.
Неразвијени региони често се суочавају са миграцијом становништва ка развијеним регионима у потрази за бољим животом. Ова миграција може довести до губитка високообразованог кадра у земљама порекла. С друге стране, миграција може донети економске предности развијеним земљама кроз допринос новим радним снагама и разноликости у друштву.
- неразвијене државе- уовим државама судоминантнеделатности примарног сектора (пољопривреда, лов и риболов). Оне су богате при родним ресурсима. Становништво је претежно необразовано и живи у лошим условима. Највећи број држава које припадају неразвијеним државама света налази се на Афричком континенту и у Јужној Америци;
- средње развијене државе — пољопривреда и индустрија ових држава су средње развијене. Већина држава у свету може да се сврста у ову групу. Поједине државе Источне Европе и Југозападне Азије припадају овој групи;
- високо развијене државе — делатности терцијарног и квартарног сектора су доминантне у овим државама. Индустрија је изузетно развијена. Ове државе често немају природна богатства, него их увозе. Потом, обрађују ова богатства у нове производе, захваљујући развијеној технологији и образованој радној снази. Овој групи припадају државе Северне Америке (САД, Канада), Западне и Северне Европе, (Француска, Немачка, Велика Британија, Хола ндија, Шведска, Норвешка), Аустралија и Јапан.
АКО ЗНАШ – ПОКАЖИ, РАЗМИСЛИ, ДОКАЖИ |
. Допуни реченицу тако да буде тачна.
Према развијености привреде, све државе се могу сврстати у
2. Зашто мултинационалне компаније отдарају фабрике у средње развијеним и неразвијеним државама? Заокружи слова испред тачних одговора.
а) јефтина радна снага б) повољан географски положај
в) помоћ држави г) јефтине сировине
Упиши државе у одговарајућа поља, оне које су вам познате да припадају низу.
Провери знање :