27. Политичко -географска карта Европе после Другог светског рата
Кључни појмови:
НАТО
Варшавски пакт
Покрет несврстаних
Деколонизација
Неоколонијализам
Након Другог светског рата, свет је искусио огромне политичке и територијалне промене. Последице рата и стварање нових светских снага наставиле су да обликују политичко-географску карту Европе и света. У овој лекцији, истражићемо формирање НАТО и Варшавског пакта, кретање несврстаних земаља и њихов значај, поделу Немачке, распад држава у Европи и настанак нових држава. Посебно ћемо разматрати процес деколонизације и неоколонијализма у контексту послератних дешифровања света.
НАТО (Северноатлантски савез):
НАТО је формиран 1949. године и обухватио је западне демократске земље као што су Сједињене Америчке Државе, Велика Британија и Француска. Његов основни циљ био је заштита земаља-чланица од могућих напада, а постао је симбол Западног блока у Хладном рату.
Варшавски пакт:
Варшавски пакт је формиран 1955. године и предводиле су га СССР и источноевропске комунистичке земље. Овај пакт је имао исти смисао као и НАТО, само што је штитио интересе источног блока у Хладном рату.
Покрет несврстаних:
Покрет несврстаних је основан 1961. године и предводили су га водећи светски лидери као што су Џавахарлал Неру, Гамал Абдел Насер и Јосип Броз Тито. Циљ је био стварање трећег пута, независног од источног и западног блока, и борба против неоколонијализма и империјализма.
Да ли је бивша Југославија била чланица Покрета несврстаних?
После Другог светског рата, многе државе у Европи су се распале или поделе. Један од најпознатијих примера је подела Немачке на Источну и Западну Немачку. Истовремено, нове државе су настале као што је Совјетски Савез, формиран од делова бившег Руског царства.
Деколонизација је процес у коме су многе колонијске земље стекле своју независност од европских колонизатора. Ово је довело до стварања нових држава и регионалних промена у политичким мапама света. Ипак, након деколонизације, постојала је тенденција ка неоколонијализму, где су бивше колонијске снаге наставиле да утичу на економске и политичке односе у новонезависним земљама.
Овај период после Другог светског рата је био кључан у обликовању савременог света и наставио је да има дубоког утицаја на политичке и друштвене догађаје широм планете.
Повежи називе држава које су настале ослобађањем од колонијал не власти у периоду после Другог светског рата са називима континената и гериторија на којима се налазе, тако што ћеш дате државе уписати у одговарајућа поља:
Јамајка, Мароко, Индија, Суринам, Гвајана, Судан, Сирија, Индонезија, Конго.
Провери знање кроз игру: