35. Друштвене одлике Европе
Кључни појмови:
Становништво
Густина насељености
Природни прираштај
Религије
Насеља
Пољопривреда
Природни ресурси
Индустрија
Европа има 743 милиона становника, тако да је међу континентима на трећем месту, после Азије и Африке.
Густина насељености износи око 70 становника по километру квадратном, тако да је најгушће насељени континент. Највећа густина насељености је у Монаку, а најмања на Исланду.
Природни прираштај у Европи је на нули. Тренутно се број становника не смањује, али се и не повећава. Очекује се да ће до 2050. године Европа имати мање становника него данас, тако да ће бити једини континент на коме ће се број становника смањити.
У Европи живи око 60 народа, док највећи број становника припада индоевропској језичкој породици.
Хришћанство је најраспрострањенија религија, православље претежно у источној Европи и на Балканском полуострву, католичанство у деловима западне, средње и јужне Европе и протестантизам у северној Европи и деловима западне Европе.
Већина становника Европе живи у градовима, и то преко 70%. Развој градова довео је до настанка великих урбаних целина. Највећи градови Европе су Москва, Лондон, Париз, Берлин, Мадрид, Рим, Атина, Беч, Будимпешта, Амстердам, Брисел, Варшава, Кијев, Београд, Софија и други.
Највећи део Европе погодан је за развој пољопривреде. На њивама се гаје житарице, поврће, индустријско биље, винова лоза, агруми, јабуке, крушке, трешње, вишње и јагодичасто воће.
Риболов је значајна делатност на Северном мору, Атлантском океану и Средоземном мору.
Од природних ресурса заступљени су угаљ, нафта, гас итд.
Индустрија је развијена, посебно се истиче хемијска, електроиндустрија, производња возила и машина, текстилна, дуванска, дрвна индустрија и индустрија обуће.
Најразвијеније земље Европе су Немачка, Француска и Велика Британија.
Провери знање: