Лекција 10. (8 Разред)

Српско-македонска маса

Кључни појмови:
Српско-македонска маса
Планине
Композитна речна долина

Српско-македонска маса је најстарије копно Србије и Балканског полуострва. Простире се између Вардарске зоне на западу и Карпато-балканида на истоку и обухвата шири појас око Јужне Мораве и ужи појас око Велике Мораве. Ове планине су раседне и изграђене су претежно од магматских и метаморфних стена, док су дна котлина прекривена језерским и речним седиментима.

Највиша планина ове зоне је Бесна Кобила, а поред ње се источно од Јужне Мораве налазе и Рујан, Дукат, Варденик, Чемерник, Оштрозуб, Бабичка гора, Селичевица. Западно од Јужне Мораве ову област чине Кукавица, Гољак, Радан, Соколовица, Видојевица, Пасјача и Јастребац. Вршачке планине су најниже планине у Српско-македонској маси, али је зато њихов врх – Гудурички врх (641 м), највиши врх Војводине.

На наредној мапи су приказане све наведене планине.

Google Map Embed

Долина Јужне Мораве је композитна речна долина. Састоји се од више наизменичних проширења и сужења у којима се смењују котлине и клисуре. На почетку речне долине Јужне Мораве налази се Прешевска повија. Прва велика котлина кроз коју протиче Јужна Морава је Врањска котлина, затим тече кроз Грделичку клисуру, а потом и кроз Лесковачку котлину. Између Лесковачке и Нишко-алексиначке котлине налази се Печењевско сужење, док се Сталаћка клисура налази најсеверније.

Направити гугл мапу или гениали – композитне долине Јужне мораве : Прешевска повија, Врањска котлина, Грделичка клисура, лесковачка котлина, Печењевачко сужење, Нишко -алексиначка котлина, Сталаћка клисура.