Пољопривреда у Србији
Кључни појмови:
Пољопривреда
Развој пољопривреде
Органска пољопривреда
Земљорадња
Сточарство
Пољопривреда обухвата гајење и искоришћавање биљака и животиња за добијање хране, као и сировина за индустрију.
Две основне гране пољопривреде су земљорадња и сточарство. Пољопривредно земљиште обухвата 66% територије Републике Србије.
Развој пољопривреде зависи од природних и друштвених фактора. Природни фактори су: рељеф, клима, вода, земљиште и живи свет. Друштвени фактори су: становништво, величина, положај и тип насеља, величина поседа, примена науке и технологије у пољопривредној производњи и слично.
Према типу производње, пољопривреду делимо на интензивну (индустријску) и екстензивну (традиционалну).
Постоји и еколошка (органска) пољопривреда која подразумева производњу здраве хране уз примену обновљивих извора енергије и без употребе хемијских средстава.
Земљорадња и сточарство у Србији
Земљорадња је грана пољопривреде која се бави обрадом земљишта и узгојем култивисаних биљака.
Земљорадњу делимо на ратарство, воћарство и виноградарство.
Ратарство је грана земљорадње које се бави узгојем и производњом биљака на ораницама. Најзначајнији ратарски производи су житарице које служе за исхрану људи и животиња, као и сировине у прехрамбеној индустрији. Од житарица у нашој земљи највише се гаји кукуруз, пшеница, раж, јечам и овас.
Од индустријских биљака најзаступљеније су: сунцокрет, соја, хмељ, шећерна репа, конопља и дуван.
Крмно биље служи за исхрану стоке, а најзначајније крмно биље у Србији је детелина.
Као и житарице, поврће је важан извозни пољопривредни производ наше земље. Од поврћа највише се гаји кромпир, купус, парадајз, паприка и друго.
Воћарство такође спада у најразвијеније гране пољопривреде у нашој земљи. Највише се узгајају јабуке, шљиве, крушке, вишње, брескве и друго. Србија спада у највеће светске произвођаче шљива и малина.
Виноградарство у Србији има дугу традицију, а најзначајније виноградарске области у Србији су: Фрушка гора, Вршачке планине, Шумадија, Тимочка Крајина, Александровачка жупа, Метохијска котлина и долина Јужне Мораве.
Сточарство је грана пољопривреде која се бави узгојем домаћих животиња у сврху добијања производа и сировина за људску употребу.
Према типу, сточарство се дели на интензивно (шталско) и екстензивно (катунско).
Према врсти животиња које се гаје, сточарство се дели на говедарство, свињогојство, овчарство, козарство, коњарство, живинарство и пчеларство.
Провери знање кроз игру :