Природна баштина Србије
Кључни појмови:
Природна баштина
Геонаслеђе
Природна добра
Национални паркови
Србија је богата природном баштином која представља изузетан спој разноврсних пејзажа и биолошке разноврсности.
Геонаслеђе представља наслеђе земљишта, вода и биолошких ресурса које је биолошки, геолошки или другачије значајно и представља важан део биоразноврсности. Објекти геонаслеђа укључују националне паркове, резервате, споменике природе и друге заштићене области.
Природна добра:
Резерват природе: Резервати природе су заштићена подручја са богатом флором и фауном. Пример је „Увац“ резерват, познат по својим стаништима заштићених врста птица и биљака.
Споменик природе: Споменици природе обухватају јединствене природне објекте. На пример, „Ђавоља варош“ је споменик природе који представља једну од најлепших природних атракција Србије.
Заштићено станиште: Ове области су заштићене ради одржавања специфичних станишта. Пример је „Мали вршачки рит“, заштићено станиште са богатом фауном и флором.
Предео изузетних одлика: Предели изузетних одлика обухватају области са изузетним еколошким, културним или историјским значајем. На пример, „Златибор“ је предео изузетних одлика, познат по својим пејзажима и традиционалној архитектури.
Национални паркови у Србији:
Национални парк „Тара“: Тара је позната по својим горама, биљкама и богатству животињских врста.
Национални парк „Копаоник“: Копаоник је познат по својим скијалиштима и разноврсности флоре и фауне.
Национални парк „Шар планина“: Овај парк је познат по бројним глацијалним облицима рељефа.
Национални парк „Фрушка гора“: Фрушка гора је позната по својим манастирима, археолошким налазиштима и биодиверзитету.
Национални парк „Ђердап“: Највећа вредност овог парка је Ђердапска клисура, богатство биљних и животињских врста, као и културно-историјско наслеђе.
Ова богатства геонаслеђа и заштићених природних објеката представљају срце природне баштине Србије, чување и одржавање важни су за будуће генерације и заштиту њене биолошке разноврсности.
Провери знање кроз игру: